Palvelualojen työnantajat Paltan uudeksi työmarkkina-asioista vastaavaksi johtajaksi on nimitetty Janne Laitinen (OTK). Laitinen siirtyy Paltaan Arctia-konsernin henkilöstö- ja lakiasiainjohtajan tehtävästä. Hän aloittaa johtajana ja johtoryhmän jäsenenä 10.8.2026.
Laitinen työskenteli Paltassa myös vuosina 2012–2020 ensin asiantuntijatehtävissä ja myöhemmin neuvottelujohtajana. Sitä ennen hän on toiminut mm. Oy Air Finland Ltd:n henkilöstö- ja lakiasiainjohtajana, lakimiehenä Asianajotoimisto Krogeruksella ja liikennelentäjänä Blue1:lla.
– Palaan Paltaan innolla ja erittäin motivoituneena. Tehtävä tarjoaa mahdollisuuden hyödyntää aiemmin karttunutta kokemustani entistä laajemmin Suomen palvelualojen ja Paltan jäsenten hyväksi. On myös ilo palata työskentelemään tuttujen ja osaavien ammattilaisten kanssa, Laitinen sanoo.
– Jannella on yritysjohtamisen lisäksi pitkä kokemus paltalaisista sopimusaloista ja neuvottelutoiminnasta sekä vahvaa työmarkkinatoiminnan osaamista. Olemme erittäin tyytyväisiä saadessamme Jannen vahvistamaan Paltan työmarkkinayksikköä ja myös edistämään aktiivista vuoropuhelua sidosryhmiemme kanssa kaikilla tasoilla, sanoo Paltan toimitusjohtaja Tuomas Aarto.
Laitinen raportoi tehtävässään toimitusjohtaja Tuomas Aartolle.
Lisätiedot:
Toimitusjohtaja Tuomas Aarto, puh. 040 152 0073
Johtaja Janne Laitinen (10.8.2026 alkaen), puh. 040 779 8924
